עוזרים לסטודנטים להבין טוב יותר את התחום של רפואה גרעינית בעזרת PTC Mathcad
רוצה לשמוע פרטים נוספים אודות יכולותיה הרבים של Mathcad ולקבל ייעוץ והדרכה מקצועיים? צור עימנו קשר: 03-9629621
במוסד הטכנולוגי של בריטיש קולומביה (BCIT) ד"ר בארי פוינטון מלמד רפואה גרעינית סטודנטים השואפים לעבוד יום אחד בבתי חולים ובקליניקות. כטכנולוגים, הם ייצרו את התמונות שדוקטורים משתמשים בהם במטרה לאבחן בעיות כמו מחלות לב, סרטן, שברים בעצמות, ודלקת מפרקים שגרונית.
קשה לתאר את חשיבותה האדירה של עבודתו של ד"ר פוינטון. סטודנטים מיומנים היטב יוצרים תמונות טובות יותר, מה שמוביל לאבחונים רפואיים מדויקים יותר, מה שמוביל לתוצאות בריאותיות טובות יותר אצל אנשים בכל רחבי קנדה.
הנדסה ביו רפואית
הנדסה ביו רפואית
אם נשמע שרפואה גרעינית היא נושא מסובך, היא אכן כזו. "סטודנטים חייבים ללמוד דברים כגון דימות באמצעות היטלים (projection imaging), אשר כולל אינטגרלים קוויים, שינויי צורה של גז ראדון, ואובייקטים הנקראים סינוגרמים (sinograms)" אומר ד"ר פוינטון. "לאחר מכן הם חייבים ללמוד על סינון מידע ואזורי תדר מרחבי (spatial frequency domains). זה כולל התמרות פורייה (אנליזה הרמונית), קונבולוציית איטגרלים (convolution integrals), והבנה של  power spectra. ואפילו רחוק יותר, הם חייבים לדעת שחזור טומוגרפי, אשר מביא את התמונה הסופית שהדוקטור מביט עליה".
כמוסד ציבורי לתארים גבוהים עם יותר מ- 48,000 סטודנטים הרשומים ל- 350 תוכניות שנתיות, BCIT מקבל סטודנטים להם ישנה הבנה משמעותית באלגברה. כיצד הם לומדים יחסים מורכבים בין פרמטרים ברפואה גרעינית ובתוצאות של תמונות – זו האחריות של ד"ר פוינטון.
לפני מספר שנים ד"ר פוינטון קרא ספר אודות השימוש בתוכנת Mathcad של חברת PTC לצורך לימוד פיזיקה. זה סיקרן אותו והוא החל לפתח הדרכות אינטראקטיביות בתוכנה שהוא יוכל להשתמש בהן בכיתות הלימוד. ההדרכות, אותן הוא חיבר על גבי גליונות העבודה של Mathcad, מציגות את החישובים המורכבים שמאחורי התמונות.
אחד היתרונות של Mathcad הוא שהתוכנה מציגה את החישובים המתמטיים באותו האופן בו הם מוצגים במחברת עבודה, בעוד שתוכנות חישוב אחרות עלולות להציג פונקציות או מילים שמבלבלות את הסטודנטים. מעל הכל, Mathcad מסוגלת לשלב משוואות ותמונות על אותו גליון עבודה. כך ד"ר פוינטון יכול לכלול גיאומטריה פשוטה בהדרכה או בגליון. הוא מבקש מסטודנטים להעריך מה שינוי
בפרמטר יעשה לגיאומטריה, ואז בקלות הוא משנה את אותו פרמטר. Mathcad באופן אוטומטי מחשב מחדש את הגיאומטריה ומציג אותה עם ערכה החדש. התמונות הופכות יותר ויותר סבוכות ככל שהסטודנטים מתקדמים בקורס, עד שהם עובדים עם מודל דמוי אדם.
הווה אומר, התמונות שהסטודנטים רואים ב- Mathcad ממש נראות כמו התמונות האמיתיות שהם ייתקלו בהם בקליניקה. "אך עם Mathcad באפשרותנו לשחק עם כל הפרמטרים ולראות כיצד הפרמטרים של התמונה וכל ההיבטים של השדה משחקים תפקיד בתמונה הסופית".
ד"ר פוינטון מציין כי הגישה הזו עובדת מהר יותר מהשיטה הקודמת של אצטט ומקרן שקפים – ואף יותר טוב. "היום אפשר ממש לראות את הנורה נדלקת מעל ראשם כאשר הם מבינים את היחסים ללא צורך לחשב ממש התמרות פורייה על פיסת נייר. הם הופכים לבעלי יכולת ממשית לחזות את התוצאות שייווצרו כאשר אני משנה פרמטרים. בעבר לקח לסטודנטים פי שניים יותר זמן בכדי להבין את התפיסות הללו".
דימות ברפואה גרעינית זהו תחום מתפתח אשר הופך מתוחכם יותר ויותר מדי שנה. עם Mathcad הסטודנטים מתגברים על התיאוריות, היחסים והתפיסות המורכבות שמאחורי המכונות והרפואה. ד"ר פוינטון משלב את הרעיונות האחרונים בתוך כיתות הלימוד בקלות יתרה.
 
 כתובת: פארק המדע, פנחס ספיר 8, נס ציונה I אימייל: info@numerical.co.il  |  טל: 03-9629621

Numerical© 2017 כל הזכויות שמורות