אנליזה נומרית
simulation
מהנדס ביו רפואי
medical devices
biomedical engineering
אנליזה נומרית
PTC Mathcad ומרתון בוסטון - סיפור אישי
לקבלת פרטים נוספים ללא התחייבות
רוצה לשמוע פרטים נוספים אודות יכולותיה הרבים של Mathcad ולקבל ייעוץ והדרכה מקצועיים?
השאר פרטיך ללא התחייבות בטופס הפרטים בצד שמאל.
לאלו מביניכם שאינם יודעים, מטה החברה של PTC ממוקם בעיר נידהם שבמסצ'וסטס, ממש ליד בוסטון. ובכל שנה ביום שני השלישי של חודש אפריל, בתאריך בו חל החג האזרחי יום הפטריוטים, בסביבות מיליון צופים מתכנסים בבוסטון ובסביבתה בכדי לצפות ביותר מ- 30,000 הרצים המשתתפים במרתון בוסטון המפורסם. באותם ימים האוויר בעיר מתמלא בתערובת של ציפייה מרובה, שכן המרתון הוא, לפי האתר B.A.A, "אירוע הספורט הנצפה ביותר ב- New England", ושל זיכרון כבד משקל, כאשר העיר מכבדת את אלו שנפצעו ונהרגו בפיגוע שהתרחש במרתון בוסטון ב- 2013.
בבוקר של יום הפטריוטים, היום בו מרתון בוסטון מתרחש כל שנה, חברי לעבודה טים בונד ואני, שוחחנו אודות מהירותו של המירוץ, שיחה שהובילה אותנו לביצוע מספר חישובים מהירים בתוכנת PTC Mathcad (כיוון שזה מה שאנחנו עושים), כדי להבין מהם הזמנים והמהירויות הממוצעים, מה שהוביל אותי לכתוב את הבלוג הזה.
השיחה שאני וטים ניהלנו החלה כאשר תהינו מתי המחסומים השונים שהוצבו ברחבי העיר יוסרו. טים, יליד מסצ'וסטס, ציין כי הזמן לניצחון יהיה בסביבות השעתיים. אני, תושב ניו אינגלנד קצת יותר משנה, פשוט לא יכולתי לקבל זאת. שעתיים? כדי לרוץ 42 קילומטרים? אני אפילו לא בטוח שאני יכול לסיים לעשות כביסה בשעתיים!
אז טים ביקש ממני להעיף מבט על תוצאת מרתון בוסטון המהירה ביותר. השיא הנוכחי של מרתון בוסטון נקבע בשנת 2011 ע"י ג'פרי מוטאי מקניה. הוא עצר את השעון על זמן של 2:03:01. הייתי פשוט בהלם. מיד אחר כך שלפנו את PTC Mathcad Prime 3.1 וביצענו כמה חישובים. החישובים הם די פשוטים ואין בהם משהו מיוחד. ובכל זאת, ביצענו שימוש בפונקציה ייחודית של Mathcad שאולי לא מקבלת מספיק תשומת לב - פונקציית קרובי המשפחה (the affine functions).
פונקציות קרובי המשפחה מתוייגות באופן אוטומטי ע"י Prime  Mathcad PTC כיחידות, כך שהן מתפקדות בעיקרון הן כיחידות והן כפונקציות. במקרה הזה השתמשנו בפונקציה hhmmss (שעות דקות שניות), אשר שואבת נתונים מהצורה המלאה "hh:mm:ss.sss" וממירה אותה לזמן המתאים. לכן לדוגמא, השיא של מוטאי יכול לשמש כארגומנט כפי שרואים כאן:
אותו הדבר ניתן לעשות בפורמט שנראה יותר כמו הדרך בה PTC Mathcad מטפלת בד"כ ביחידות:
numerical analysis
כעת אפשר להשתמש בזמן הזה בכדי לחשב את המהירות הממוצעת של מוטאי לאורך כל מהלך המירוץ:
biomed
כדי לקבל אפילו תמונה יותר טובה של המציאות, נחשב את הזמן הממוצע של מוטאי במיילים:
ביומד
כעת אפשר לשנות את היחידות כדי לראות את התוצאה בפורמט של שעות:דקות:שניות:
מכשור רפואי
ג'פרי מוטאי הצליח להגיע לממוצע של 4 דקות ו- 42 שניות לכל אחד מ- 26 המיילים שהוא רץ ב- 2011! אני לא יכול לדמיין ריצה של מייל אחד בכזו מהירות, לא כל שכן על פני 26 מיילים!
אוקיי, אז ראינו את החישובים של מחזיק השיא הנוכחי במרתון בוסטון. בואו נעיף מבט על הזמנים והמהירויות הזוכים של המרתון שהתקיים השנה, 2015:
כיסאות גלגלים:
אופני יד:
רצים:
כעת בואו נביט על שיא העולם הנוכחי עבור זמן המרתון המהיר ביותר בכל הזמנים. השיא נקבע בשנת 2014 במרתון ברלין ע"י דניס קימטו מקניה, עם זמן רשמי של 2:02:57.
אם נשווה את זה לשיא של מרתון בוסטון, נראה כי קימטו רץ כל מייל , בממוצע, 0.153 שניות מהר יותר מהזמן של מוטאי.
סימולציה
כדי לקבל פרספקטיבה על הנתונים, זוהי בערך אותה כמות זמן שלוקח למוח להבין את מה שהוא רואה, "מהרגע בו אור פוגע ברשתית, עד לשלב בו מתרחשת התפיסה הראשונה של זהות האובייקט הבסיסי". 
 
 כתובת: פארק המדע, פנחס ספיר 8, נס ציונה I אימייל: info@numerical.co.il  |  טל: 03-9629621

Numerical© 2017 כל הזכויות שמורות